• Oznamy

            • Fašiangy a s nimi aj neopakovateľná atmosféra karnevalu! 🎭

            • Ste pripravení ponoriť sa do sveta fantázie, kreativity a nezabudnuteľnej zábavy? Fašiangový karneval a s ním príležitosť pre naše deti ukázať svoju originálnosť a kreativitu. Ako každý rok, aj tento sme v našej škole premenili obyčajný deň na neobyčajný zážitok plný smiechu, radosti a farebnosti.

              Deti a učitelia sa pár dní vopred tešili na tento deň, plánovali a pripravovali masky, aby sa mohli predviesť v plnej paráde. A výsledok? Chodby a triedy našej školy ožili výbuchom farieb, fantázie a nekonečnej zábavy. Súťaže, tanečné kolá a hlavne sprievod školou, kde sa každá maska mohla predviesť, vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru plnú radosti a spokojnosti.

              Prostrednictvom tohto nezabudnuteľného dňa sme mali tiež príležitosť priblížiť našim deťom hodnotu tradícií a kultúrneho dedičstva, ktoré nám boli odovzdané generáciami. Je to čas, keď môžeme ukázať, že tradície sú živé a majú svoje miesto aj v modernom svete.

            • Prvákmi sme 100 dní 😊

            • Od 4.septembra ubehlo presne 100 školských dní, a tak mali naši prváci dôvod na oslavu.
              Prešli dlhú cestu od prvej čiary, od prvého písmenka, od bojazlivého ťahu perom v zošite....
              A dnes po sto dňoch usilovnej práce pekne čítajú, píšu vety a počítajú do 20.
              Sú super kamaráti.

            • Projektové vyučovanie

            • Ako môže obyčajný projekt premeniť žiakov na inžinierov budúcnosti? 👨‍🎓🚀

              V dnešnej dobe, keď technológia a inovácie určujú tempo nášho života, je dôležitejšie než kedykoľvek predtým podporovať kreativitu a technické zručnosti už v mladom veku. A presne to sa podarilo skupine nadšených žiakov z našej školy, ktorí pod vedením svojich učiteľov vyrobili úžasné hydraulické zariadenia.

              Čo to vlastne znamená?

              Hydraulické zariadenia využívajú tlak kvapaliny na vykonávanie práce - princíp, ktorý je základom mnohých strojov, od jednoduchých zdvíhacích zariadení až po komplexné stroje používané v stavebníctve a výrobe. Žiaci, ktorí sa na tomto projekte podieľali, si tak nielen rozšírili vedomosti o fyzike a mechanike, ale aj získali praktické skúsenosti a zručnosti, ktoré sú v dnešnom svete nesmierne cenné.

              Ako to urobili?

              S pomocou materiálov, veľa tvorivosti a neúnavnej práce dokázali žiaci vytvoriť rôzne modely hydraulických zariadení, od jednoduchých zdvíhacích mechanizmov až po komplexné hydraulické paže. Každý projekt bol unikátny a odrážal individuálnu kreativitu a inovačné myslenie každého študenta.

              Tento projekt nie je len dôkazom toho, čo môžu naši mladí ľudia dosiahnuť, keď majú správnu podporu a prostriedky. Je to tiež pripomenutie, že vzdelávanie v oblasti STEM (veda, technológia, inžinierstvo a matematika) je kľúčom k budúcnosti našej komunity. Podporou takýchto projektov investujeme nielen do vzdelania našich detí, ale aj do budúcnosti nášho mesta.

            • 14. FEBRUÁR - NIELEN DŇOM VALENTÍNA

            • Tento deň je významný predovšetkým z pohľadu slovenského jazyka.

              14. februára 1843 Ľudovít Štúr na tajnej schôdzke vo svojom byte na rohu Panenskej a Kozej ulice v Bratislave po prvýkrát oznámil hŕstke priateľov svoj zámer kodifikovať spisovný slovenský jazyk a odštartoval tým proces, ktorý sa zavŕšil po deviatich rokoch celonárodnou dohodou.

              A zároveň 14. februára 869 zomrel zakladateľ slovanského písomníctva, tvorca najstaršieho slovanského spisovného jazyka Konštantín Filozof, ktorý dokonca presadil staroslovienčinu ako jeden zo štyroch liturgických jazykov na svete. Práve dnes si teda pripomíname 1155. výročie jeho úmrtia.

            • Chemické čarovanie: Záhradka, ktorá rastie pred očami!

            • Deti na krúžku sa ponorili do fascinujúceho sveta chemických záhradiek a práce s vodným sklom.

              Vodné sklo - často prehliadaný, no tak úchvatný materiál. V skutočnosti je to jednoduchá zmes, ktorá pri interakcii s niektorými kovovými soľami vytvára nádherné farebné štruktúry, pripomínajúce rastliny či koraly. Tento jav sa nazýva chemická záhradka a je to nielen nádherné na pohľad, ale aj skvelá príležitosť naučiť sa niečo nové.

              Experimentovanie s chemickou záhradkou nám môže priblížiť základné chemické procesy a zároveň poskytnúť hodiny zábavy a relaxácie.

              Žiaci použili vodné sklo (silikát sodný alebo draselný), niekoľko rôznych kovových solí (ako sú chlorid meďnatý, chlorid železitý, síran meďnatý a iné), vodu a priesvitnú nádobu. Proces je jednoduchý, ale výsledky sú ohromujúce. Rozpustením solí vo vodnom skle vo vode vytvorili podmienky pre rast farebných "rastlín".

              Chemické záhradky nám pripomínajú, že aj v najmenších veciach sa skrýva nádhera a že veda nemusí byť len o číslach a vzorcoch, ale môže byť aj zdrojom inšpirácie a krásy.

            • Výstava v KS Večierka

            • V rámci nášho retro dňa a výtvarnej výchovy sme mali tú česť ponoriť sa do minulosti prostredníctvom diel Františka Kollára na výstave v KS Večierka.

              Každá jeho fotografia je oknom do iného sveta, do iného času. Jeho zručnosť v umení fotografie nám umožnila nahliadnuť nielen do jeho života, ale aj do histórie.

              Veľké poďakovanie patrí pani Katke Gáborovej a pánovi Romanovi Hatalovi, ktorí nám s láskou a nadšením priblížili nielen Kollárove diela, ale aj dobu, v ktorej žil a tvoril. Ich pútavý výklad nás preniesol do minulosti a ukázal, ako môže umenie ovplyvniť náš pohľad na svet. 📸

            • TRENDY DIZAJNÉRI V ŠKD 😎

            • Deti si zábavnou formou rozvíjali svoju fantáziu, tvorivosť a tímovú prácu. Ktovie, možno medzi nimi vyrastajú budúci dizajnéri šperkov a stavební architekti. 🚒🏡✨

            • Chaos a farba - výtvarná výchova

            • Úloha: kreatívnym spôsobom vytvoriť portrét.
              Žiaci tak dostali priestor na voľný chod myšlienok.
              Charakteristickou črtou diel je 𝐜𝐡𝐚𝐨𝐬 a 𝐟𝐚𝐫𝐛𝐚.

            • Kreatívne hodiny výtvarnej výchovy

            • Rozvíjanie anglického jazyka nemusí prebiehať iba na jeho hodinách. Prirodzene k nemu môže dôjsť aj vrámci výtvarnej.
              Metóda 𝐂𝐋𝐈𝐋, ktorú sme na hodine využili, umožňuje žiakom používať jazyk v prirodzenom prostredí a prepojiť ho tak s reálnym životom.
              Naša hodina začala krátkou diskusiou, ktorá nás naviedla k téme hodiny - Druhy portrétov vo fotografii.
              Následne dostali skupiny žiakov jasnú úlohu:
              z modelovacej hmoty vymodelovať hlavu ľubovoľnej bytosti; vytvoriť pre ňu prostredie, v ktorom bude odfotená a odfotografovať ju pod uhlom, ktorý predstavuje jeden z druhov portrétu.

              Modelovali, maľovali a fotili: 8C

      • Kontakty

        • Základná škola Ľudovíta Štúra, Pionierska 4, Šaľa
        • Pionierska 4, 927 01 Šaľa
          927 01 Šaľa
          Slovakia
        • Sekretariát: 031 7702611

          Riaditeľ školy : Mgr. Eva Aláčová 0911 702 611

          Zástupkyne školy: 0904 967 580
          1. stupeň - Mgr. Katarína Adamkovičová
          2. stupeň - Mgr. Katarína Alföldiová

          Školská jedáleň: 031 7703175

          ŠKD: 0908 738 240
        • IČO: 37863622
        • DIČ: 2021647584
        • www.zslssa.edupage.org
        • Peňažný ústav: Tatra banka, a. s., pobočka Šaľa
          Príjmový účet: IBAN: SK78 1100 0000 0026 2406 2209
          Výdavkový účet: IBAN: SK15 1100 0000 0026 2306 2012
          SWIFT: TATRSKBX
        • Riaditeľ školy : Mgr. Eva Aláčová
        • 031/770 26 11
      • Prihlásenie